Pressekontakt

Ekstern kommunikation & forskningsformidling

SCIENCE Kommunikation har erfaring med alle medier og kender pressens arbejdsforhold indefra. Er du journalist, tilrettelægger eller anden mediearbejder, hjælper vi dig gerne:

  • Find den mest relevante ekspertkilde til din historie.
  • Bliv inspireret til en god forskningshistorie.
  • Få forsknings- og uddannelsespolitiske udsagn til citat.
  • Få fotos til at illustrere historier om fakultetet eller dets forskning.
  • Find location til film eller tv.
  • Få footage til tv indslag. Rettighedsclearet og frit til brug.


Michael Skov Jensen
msj@science.ku.dk
Mobil: +45 93 56 58 97

Maria Hornbek
maho@science.ku.dk  
Mobil: +45 22 95 42 83

Kristian Bjørn-Hansen
kbh@science.ku.dk
Mobil: +45 93 51 60 02

Modtag pressenyheder

Indhold ikke tilgængeligt på grund af cookie-valg

Du kan ikke se indholdet i dette felt på grund af dine cookie-valg.

Klik her for at redigere dine cookie-indstillinger.

Kategori: Statistik

 

 

 

Ved mere fagspecifikke spørgsmål eller ekspertudtalelser kontakt en pressemedarbejder direkte på instituttet:

  • Biologisk Institut: Helle Blæsild, mobil: 28 75 20 76, e-mail: helleb@bio.ku.dk
  • Datalogisk Institut: Tina Virenfeldt Kristensen, telefon: +45 353-32517, e-mail: tikr@di.ku.dk
  • Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi: Mathilde Elisabeth Merolli, mobil: 23 23 68 75, e-mail: mathilde@ifro.ku.dk
  • Institut for Fødevarevidenskab: Lene Hundborg Koss, mobil: 42 34 27 69, e-mail: lene.h.koss@food.ku.dk
  • Institut for Idræt og Ernæring: Kristian Levring Madsen, mobil: 40 48 16 84, e-mail: kma@nexs.ku.dk
  • Institut for Matematiske Fag: Jim Høyer, mobil: 24 95 96 08, e-mail: jimh@math.ku.dk
  • Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning: Anette Bill-Jessen, mobil 93 51 13 70, e-mail: anbj@ign.ku.dk
  • Institut for Naturfagenes Didaktik: Olga Trolle, mobil: 35 32 03 39, e-mail: olga.trolle@ind.ku.dk
  • Institut for Plante- og Miljøvidenskab: Andreas Berg Jakobsen, mobil: +45 35 33 31 76, e-mail: abja@plen.ku.dk
  • Kemisk Institut: Solvejg Jørgensen, mobil: 93 50 95 99, email: solvejg@chem.ku.dk
  • Niels Bohr Institutet: Søren Jønsson Granat, telefon: 35 32 06 05, email: granat@nbi.ku.dk  
  • Statens Naturhistoriske Museum: Bent Bøkman, mobil: 53 83 3041 , e-mail: bent.boekman@snm.ku.dk

Eller kontakt en medarbejder fra SCIENCE Kommunikation.